HISTORIE

"Historie je učitelkou života." Markus Tullius Cicero, římský řečník

V roce 2002 byl na Obchodní akademii Janské Lázně založen studentský divadelní spolek Arnošt. Do roku 2014 v něm střídavě působilo asi 70 herců. Odehráno bylo celkem 9 autorských her a 3 pohádky vypůjčené od autorské dvojice Svěrák-Uhlíř.

První autorská hra se nazývala "O Aničce" a měla premiéru na festivalu "Dítě a jeho práva" v Litomyšli. Pojednávala o zanedbávané holčičce, která vyrůstá sama a ve svých představách se setkává s postavou Pánbůcha, Poštovky a Palmexmana. Představení bylo odměněno vítězstvím souboru.

O rok později bylo divadelní představení uvedeno v Kině Vlast v Janských Lázních v rámci 1. ročníku Vánoční akademie. Tato akce je přehlídkou činnosti Střediska volného času působícího při škole. Je zde možné zhlédnout fotografickou a výtvarnou výstavu, módní přehlídku ručně zdobeného textilu, který vyrábějí sami žáci a během akce vystupují v roli modelů a modelek, hudební vystoupení žáků a představení dramatického souboru. Akce se koná každý rok poslední týden před vánočními prázdninami (kromě roku 2020, kdy byla kvůli probíhající pandemii covid-19 zrušena celá prezenční výuka, a tedy neprobíhaly ani volnočasové aktivity.

V roce 2004 byla uvedena hra s názvem "Neklamný cit". Jednalo se o veselohru o předehře a třech dějstvích, která se odehrávala ve 30. letech minulého století a zabývala se řešením morálního dilematu, zda je lepší sprostá pravda nebo svatá lež.

V roce 2005 byla v Kině Vlast v J. Lázních uvedena hra s názvem "Kilo cukru". Původní text byl napsán bojovým pilotem a poštovním úředníkem Janem Konopáčem již v roce 1963. V roce 2005 byla hra přepracována Davidem Konopáčem do zbrusu nové podoby, která s původním textem neměla mnoho společného. Pojednávala o dobových problémech (od běžných starostí typu nedostatečné nabídky cukru po dobu tří měsíců, až po konflikt občanské povinnosti a křesťanské lásky.

V roce 2006 byla uvedena veselá tragédie "Životní úroveň", společné dílo Jana a Davida Konopáčových. Hlavním tématem hry je myšlenka, že "člověk musí něco chtít, jinak není o co stát".

V následujícím roce byla nastudována hra "Smuteční hostina", jejíž úspěšná premiéra se uskutečnila v pražském divadle Na Dobešce. Autorem jednoaktové hry "podle neskutečné události" byl David Konopáč.

V roce 2011 spolek uvedl veršovanou hru s názvem "Bivoj", která vychází ze Starých pověstí českých, avšak v režii Davida Konopáče "pojednává o tragickém konci kance".

O rok později se na obchodní akademii konal 1. ročník akce s názvem Velikonoční dělánky. Byla tak zrealizována další možnost propagace školy, kdy jsou učebny přeměněny ve výtvarné dílničky, v nichž si děti i dospělí hravou formou obohacují znalosti velikonočních tradic. Nechybí fotografický koutek a představení dramatického souboru. V roce 2012 byla uvedena pohádková opera "Červená Karkulka" od autorské dvojice Svěrák-Uhlíř.

V tomtéž roce měla na Vánoční akademii premiéru hra s názvem "Pravěc". Jejím hlavním tématem byla skutečnost, že "problémy doby kamenné se zase až tolik neliší od problémů současné doby plastové".

V roce 2013 byla v rámci Velikonočních dělánek uvedena další pohádková opera z díla autorské dvojice Svěrák-Uhlíř, tentokrát "Dvanáct měsíčků".

V rámci Vánoční akademie zhlédli diváci další autorskou hru Davida Konopáče s názvem "Hrdina". Toto představení uvažuje o podstatě hrdinství a odvahy, které mohou být vnímány také jako pouhá naivita a nedostatek představivosti.

V roce 2014 byla v rámci Velikonočních dělánek uvedena autorská pohádka Davida Konopáče s názvem "Z malého nádraží", v níž našli kromě živých herců uplatnění i maňásci.

Na Vánoční akademii byla v témže roce uvedena "Adventúra, aneb mohla to bejt krutopřísná divočina ve čtyřech, nebejt toho fotra!"

V roce 2015 byla o Velikonočních dělánkách odehrána pohádková opera "Šípková Růženka" od autorské dvojice Svěrák-Uhlíř. Poté manželé Konopáčovi předali vedení souboru paní učitelce Evženii Červenkové a panu Milanu Pergerovi. Pod jejich vedením soubor nacvičil a odehrál hru "O tej Báry kletbě", jejíž námět vychází z pověsti o svaté Barboře, patronce horníků.

Roku 2016 bylo pro účel Velikonočních dělánek nastudováno představení "Tři čuníci na výletě". Jak už název napovídá, součástí příběhu jsou známé dětské písničky od Jaromíra Nohavici.

Na Vánoční akademii byla toho roku uvedena úsměvná konverzačka s názvem "Káťa a králík", nastudovaná podle inscenace "Král a žena" z roku 1967, v níž hlavní role ztvárnili Jan Werich a Jana Brejchová. Verze dramatického souboru Arnošt byla oproti původnímu dílu obohacena o postavy pážat.

V roce 2017 bylo u příležitosti Velikonočních dělánek odehráno představení "Hodina zpěvu". Kromě písní autorské dvojice Svěrák-Uhlíř ze stejnojmenného televizního pořadu pro děti zde zazněly i některé písně Ivana Mládka.

Po náhlém úmrtí pana Jindřicha Kalivody, který patřil k zakladatelům spolku, byl Arnošt na jeho počest přejmenován na Dramatické sdružení Jindřich. Na Vánoční akademii měla toho roku premiéru pohádka "Rozum a Štěstí" z díla K. J. Erbena, kterou dle vlastní fantazie upravil Jan Werich.

V roce 2018 zhlédli diváci během Velikonočních dělánek představení "O perníkové bábě", jinými slovy moderní verzi pohádky O perníkové chaloupce. Součástí textu byly veršované pasáže a stylizované verze rokenrolových hitů. Spolek následně v srpnu odehrál tuto hru na festivalu Menteatrál v Neratově.

U příležitosti Vánoční akademie měla toho roku premiéru satirická komedie "Pravda o Rychlých šípech", vycházející z díla Jaroslava Foglara. Obsahovala narážky na fenomény dnešní doby a diváci se při jejím sledování mohli zamyslet nad tím, zda byli hlavní hrdinové skutečně tak odvážní a čestní, jak je líčí Foglarovo dílo.

Roku 2019 byly na Velikonočních dělánkách pod názvem "Krtečkovy lapálie" uvedeny zdramatizované básničky, napsané podle obrázkového leporela Jaromírem Nohavicou. Dva krátké příběhy byly doplněny písničkami z repertoáru českých interpretů.

Na podzim téhož roku zastupitelé města Janské Lázně nabídli žákům školy účast v projektu "Živý betlém" u příležitosti slavnostního rozsvěcení vánočního stromu na náměstí. Vánoční akademie byla uspořádána netradičně v prostorách školy a "Živý betlém" byl úspěšně reprízován.

Na zamýšlené Velikonoční dělánky 2020 byl vytvořen scénář veršované dramatizace pohádky H. Ch. Andersena "Ošklivé káčátko". Byly uspořádány první čtené zkoušky, následně si však hlavní dramatickou roli na světovém jevišti "přivlastnil" covid-19. Andersenova pohádka tak byla uvedena až na Velikonočních dělánkách 2022 a úspěšně reprízována pro děti z MŠ a ZŠ v Janských Lázních, jakožto i pro pedagogy z podobně zaměřené střední školy v Norsku. Zatím naposledy bylo Ošklivé káčátko uvedeno na festivalu Menteatrál v Neratově.

Zdroj: písemné poznámky Hany Konopáčové a Milana Pergera

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky